Trverten : Traverten, basınç altında, bünyesinde erimiş karbon dioksit bulunan yeraltı suları, geçtikleri bölgelerdeki kalsiyum karbonatı (CaCO3) eriterek taşır. Suyun aniden açığa, basınçsız ortama çıkması ve karbondioksitin uçması ile, suda erimiş bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çöker. Bu birikim zamanla yastık gibi yumuşak hatları olan travertenleri oluşturur.

Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye’nin DenizliBucakBurdurMutMersinSivas gibi birçok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu – cilalı traverten gibi mamüller halinde iç piyasada kullanılmakta veya büyük oranda yurtdışına ihraç edilmektedir.

 

 

özellikleri Traverten doğal bir taştır ve en sağlıklı doğal kaplama malzemesidir. Başlıca özellikleri;

1. Homojen boşluk yapısından dolayı ısı ve sese karşı doğadan temin edilen en iyi malzemedir.
2. Doğal boşluklar sebebiyle binaların nefes alabilmesini sağlar ve bulunduğu ortamdaki nem ve kokuları absorbe eder.
3. Döşendiği mekanlarda iç aydınlatmadan gelen ışıkları yansıtmaz.
4. İçindeki boşluklardan dolayı özgül ağırlığı birçok kaplama malzemesine göre hafif olup binaların sabit yük katsayılarını düşürerek bina mukavemetini arttırır.
5. Islak mekanlara döşendiğinde çıplak ayakla yürünebilmesine izin veren kaymayan bir malzemedir.

Traverten doğadan çıkartılıp insanların beğenisine sunulmasına kadar bir kimyasal işleme maruz kalmadığı için tamamen doğal bir üründür ve kullanıldığında insan sağlığına etki edecek kimyasallar bünyesinde yoktur.

Günümüzde travertenin en yaygın olduğu kullanım alanları konutların ve ticari yapıların iç ve dış mekanları, havuz çevreleri, dış cephe kaplamaları, yürüyüş yolları, park ve bahçe düzenlemeleri, kamuya hizmet veren binalar ve tesislerdir.